Následující text popisuje modely pro vzájemné zobrazování mezi uživateli.
Předpokládejme, že máme vybranou Cessnu C172. Při připojení do sítě IVAO se vyplňuje letový plán a v něm se uvádí typ letadla pomocí ICAO kód a píše se sem v nejlepším případě právě typ letadla v němž skutečně v simulátoru létáme. Pro náš příklad by to byl kód C172. Model, který odpovídá zadanému kódu z letového plánu, je pak zobrazen ostatním online účastníkům. Nejedná se o nainstalované letadlo ale o speciální databázi, v případě FlightSimulátoru se nazývá MTL a v případě X-Plane se nazývá CSL. Pokud uživatel daný kód v této MTL či CSL databázi nemá, je mu zobrazen jiný typ, typicky Airbus A320. Takže když vyberete nějaké ne úplně typické letadlo, třeba Boeing Stearman s kódem ST75, tak se budete ostatním zobrazovat jako Airbus. A to sice proto, že v MTL daný model není a v CSL jej většina nebude mít dotažen (tam jde stáhnout, viz dále).
MTL (Flight Simulátor), pokud mé znalosti jsou správné, je pevně daná a stahuje se jako součást IVAP při instalaci připojení k IVAO.
CSL (X-Plane) je rozšiřitelná což má tu výhodu, že si sestavu, kterou budete mít k dispozici, můžete sami upravovat a stahovat nové modely. Ty jsou k dispozici na http://www.x-plane.org v sekci Download Manager, XSB CSL Kits, doporučuji nainstalovat alespoň komplet sadu od uživatele URF. Nevýhoda naopak je, že po instalaci X-IVAP je k dispozici jenom pár letadel.
Ať mně aspoň nějak vidí...
Řešením tohoto stavu je létat v čem chcete, ale při připojování uvést jiný typ, který v databázi existuje a je podobný. Pro toho Stearmana by to mohla být třeba AN2 Andula, která je v MTL. Problém samozřejmě je, že i X-Plane, kde by Vás viděli korektně jako Stearmana (po stažení příslušného CSL modelu), Vás uvidí také jako Andulu.
Ať aspoň já něco vidím...
Jiný problém s tímto související je, že spousta letadel, dostupných v MTL, není v CSL k dispozici ke stažení a to, co vidí uživatelé FlightSimulatoru korektně, se v X-Plane zobrazuje jako Airbus. Typickým a u nás běžným příkladem jsou Zlíny. Tady můžeme použít jednoduchý fígl jak to spravit, aniž by musel pilot měnit ICAO kód při přihlášení.
V CSL stromu naší instalace X-Plane, tj Resources/Plugins/X-Ivap Resources/CSL, kam jsme již předem stáhnuli ruzné CSL, založíme nový adresář, například MOJE.
V něm založíme soubor xsb_aircraft.txt a do něj zapíšeme:
EXPORT_NAME __MOJE
A dále přidáme pro každé letadlo co nám chybí:
OBJECT __3POINT:Katana:Katana.obj
ICAO Z43
To říká, že pokud na IVAO létá letadlo s kódem Z43 (Zlín) tak jej bude X-Plane zobrazovat jako Katanu z balíku 3POINT (ten je třeba samozřejmě stáhnout).
Ať mně vidí jako v reálu...
Co když neexistuje CSL, chci si jej přesto udělat a poskytnout ostatním? Třeba Aero A270 IBIS?
Jen příklad, pro X-Plane tento model neexistuje, ani létatelný, ani CSL.
V 3D modeláři, jako je třeba 3D Canvas nebo Blender, si uděláme model letadla. Neměl by být příliš precizní, je třeba spíše dát důraz na minimální počet polygonů. Model umístíme na začátek souřadnic, směrujeme ho tak, aby se "díval" doprava. Potáhneme texturou "a270csl.png". Soubor uložíme jako třeba "a270csl.3ds".
Spustíme utilitu ObjConverter z http://scenery.x-plane.com/tools.php , spustíme a přetáhneme na ni náš 3DS model. V adresáři s modelem vznikne soubor a270csl_new.obj, přejmenujeme jej na "a270csl.obj". V CSL stromu založíme adresář "AERO", v něm další, například "A270" a do něj přeneseme "a270csl.obj" a texturu "a270csl.obj".
Do OBJ souboru, pod řádek OBJ, dopníme název textury bez extenze, čili a270csl.
Do "A270" zadáme xsb_aircraft.txt s následujícím obsahem:
EXPORT_NAME __AEROA270
OBJECT __AEROA270:a270csl.obj
ICAO A270
Do "AERO" zadáme xsb_aircraft.txt s následujícím obsahem:
EXPORT_NAME __AERO
OBJECT __AERO:A270:A270csl.obj
ICAO A270
Výsledkem tedy je:
\AERO\
\AERO\xsb_aircraft.txt
\AERO\A270\
\AERO\A270\xsb_aircraft.txt
\AERO\A270\A270csl.obj
\AERO\A270\A270csl.png
Na závěr podotýkám, že jsem našel i jednodušší příklad, s jediným konfiguračním souborem. Ten ale nemám odzkoušen a tak jej neuvádím.
A to je vše.